طراحی سایت
پنجشنبه 27 دي 1397.
-
الخميس 11 جماد أول 1440.
-
Jan 17 2019.
-

زيرساخت هاي تدوين استراتژي ، چالش عمده در فرآيند مديريت استراتژيك

بستن


امیرحسین هاشمیان

مدیر مجله اینترنتی PQMS

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چكيده :

در بازار پرتلاطم و رقابتي امروز كه گذر از حالت توليد محور و حركت بسمت محوريت بازار و مشتري ، شرايطي را ايجاد كرده  كه در آن دستيابي به هدفهاي سازمان در گرو شناخت نياز و خواسته هاي بازار مورد نظر و تحويل كالاي مورد پسند مشتريان  به صورتي اثربخش تر و با بازدهي بالاتر از شركتهاي رقيب است ، ضرورت توجه به تغييرات محيط اطراف با در نظر گرفتن قوت و ضعف داخلي ، امري اجتناب ناپذير مي باشد . اينكار مستلزم داشتن برنامه رسمي است . برنامه ريزي باعث مي شود كه مديريت بتواند پيشاپيش بصورت منظم بينديشد ، شركت را مجبور مي كند تا سياستها و هدفهاي بلند مدت خود را بصورتي دقيق تعيين نمايد ، فعاليتهاي شركت را هماهنگ كند و براي كنترل ، استانداردهايي را بصورتي دقيق مشخص نمايد . بعبارت ديگر برنامه ريزي سالم يا درست شركت را ياري مي دهد تا بتواند در برابر تغييرات محيطي بسرعت واكنشهاي مناسب از خود نشان دهد و در برابر پديده هاي تازه آمادگي بيشتري داشته باشد ]1[ . اين تفكر ، زمينه ظهور برنامه ريزي استراتژيك  گرديد . برنامه ريزي استراتژيك از بدو پيدايش در دهه 1960 تا به امروز ، همواره نويدبخش تحول و موفقيت بوده است ]2[ . اما نتايج بدست آمده از آن در اكثر موارد با اهداف از پيش تعيين شده انطباق نداشته است . بگونه اي كه مطالعه اي در نشريه فورچون حاكي از اينست كه بيش از 90% استراتژيها با شكست مواجه مي شود ]2[  .

عوامل متعددي همچون عدم شناخت محيط داخل و خارج ، مدلهاي ذهني غلط ، عدم رعايت ترتيب و توالي گامهاي مختلف برنامه ريزي استراتژيك و از همه مهمتر رويكرد غلط در تدوين استراتژي كه استفاده از ابزار نادرست و عدم توجه به ناكارآمديها و نقاط ضعف اين ابزارها و در ادامه تدوين غلط استراتژي را درپي خواهد داشت ، دراين مسئله دخيل بوده است. 

 

دریافت فایل مطلب (PDF 612 KB)

شما اینجا هستید: خانه کتابخانه الکترونیک مدیریت سیستم و استراتژی زيرساخت هاي تدوين استراتژي ، چالش عمده در فرآيند مديريت استراتژيك