طراحی سایت
شنبه 3 فروردين 1398.
-
السبت 17 رجب 1440.
-
Mar 23 2019.
-

ماکس پلانک و دانش واقعی در مقابل دانش شوفری

بستن


ماکس پلانک بعد از دریافت جایزه ی نوبل فیزیک در سال 1918، به تور دور آلمان رفت. هر جا دعوت می شد، همان سخنرانی اش را درباره ی مکانیک جدید کوانتوم ایراد می کرد. بعد از مدتی شوفر پلانک سخنرانی او را از حفظ شده بود و یک روز به او گفت: "پروفسور پلانک، این که هر روز باید یک سخنرانی ارائه بدهی حتما خسته کننده است. نظرت چیست در مونیخ من سخنرانی کنم؟ تو می توانی ردیف جلو بنشینی و کلاه شوفری مرا بپوشی. این کار برای هر دوی ما تنوع هست." پلانک از این ایده خوشش آمد. بنابراین، آن روز عصر راننده سخنرانی طولانی راجع به مکانیک کوانتوم در برابر حضاری شناخته شده ارائه داد. در ادامه، یک استاد فیزیک بلند شد و سوالی کرد. راننده خودش را عقب کشید و گفت:" هرگز فکر نمی کردم کسی در شهر مدرنی مثل مونیخ چنین سوال ساده ای بپرسد! شوفر من جوابش را می دهد!" .

به عقیده یکی از بهترین سرمایه گذاران جهان، دو نوع دانش وجود دارد. اول، دانش واقعی. آن را در افرادی می بینیم که زمان و تلاش فراوانی برای فهم یک موضوع صرف کرده اند. نوع دوم، دانش شوفر نامیده می شود، دانش افرادی که یاد گرفته اند وانمود کنند بلدند.

کارشناسان واقعی واقفاند به مرزهای آن چه می دانند و آن چه نمیدانند. اگر احساس کنند خارج از دایره تواناییشان قرار دارد، به سادگی سکوت می کنند یا می گویند: " من نمی دانم" . این جمله را هم بدون عذرخواهی و حتی با افتخار بیان می کنند. از کسانی که دانش شوفری دارند هر جمله ای خواهیم شنید غیر از این.


برگرفته از کتاب "هنر شفاف اندیشیدن" 

نوشته: رولف دوبلی 

 

ترجمه : عادل فردوسی پور

شما اینجا هستید: خانه کتابخانه الکترونیک نکته های مدیریتی ماکس پلانک و دانش واقعی در مقابل دانش شوفری