طراحی سایت
پنجشنبه 27 دي 1397.
-
الخميس 11 جماد أول 1440.
-
Jan 17 2019.
-

سوالاتی متفاوت که بايد هنگام مصاحبه از کارفرما بپرسید (با یادداشتی از سردبیر PQMS)

بستن


 

نويسنده :   Bernard Marr


مترجم : محمد علي محمدي این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


سوالاتي اجتناب‌ناپذیر بعد از هر مصاحبه برای مصاحبه شوندگان پیش می‌آید و هنوز هم آنها به راحتی جوابی برای آنها نیافته‌اند. هرگاه که این افراد راجع به چنین موضوعی فکر می‌کنند معمولا سوالاتی کم اهمیت را می‌پرسند که چندان در انتخاب شغلشان تاثیری ندارد. معمولا افراد آنقدر درگیر پیدا کردن جواب برای سوال‌هایی که در طول مصاحبه ممکن است از آنان پرسیده شود می‌شوند که یادشان می‌رود سوالاتی پیدا کنند و در مورد شرکت یا کارفرما بپرسند.


متاسفانه در وضع رکودی بازار و اقتصاد جویندگان یا شکارکنندگان کار به تطابق شرایط خود با نیاز‌ها و شرایط کارفرما بیشتر فکر می‌کنند. اگر پیدا کردن کار برای شما حیاتی باشد شاید نتوانید درباره اینکه کدام پیشنهاد کاری را قبول کنید خیلی وسواس به خرج دهید، اما این به آن معنی نیست که شما از آن زاویه به مصاحبه بپردازید.

البته اگر شما در طول مصاحبه سوالاتی را بپرسید این طور به نظر می‌رسد که در حال سبک و سنگین کردن پیشنهاد و مقایسه با پیشنهاد‌های دیگر هستید (حال چه پیشنهاد دیگری داشته باشید و چه نداشته باشید) با اين رويكرد در موقعیت بهتری خواهید بود که بفهمید آیا این کار مناسب شما هست و اینکه چگونه می‌توانید در آن شرکت موفق‌تر شوید.

به یاد داشته باشید که در چنین موقعیت‌هایی قدرت با شنونده است بنابراین شما می‌توانید اظهارات خود را با پرسیدن سوالات عمیق و خردمندانه به پایان ببرید که نه تنها مصاحبه گر را به فکر وا می‌دارد، بلکه به جواب‌هایی که در انتخاب خود به آن نیاز دارید می‌رسید که آیا این کار را قبول کنید یا نه.

اینجا ما پنج سوالي كه بهتر است پرسيده شود را ذکر می‌كنيم: 


1-به نظر شما کدامیک از مهارت‌های من در جایگاهی که می‌خواهم مشغول شوم چالشی‌تر است؟
شغلی را می‌خواهید که قابلیت‌های کلیدی شما را تقویت کند. پاسخ به این سوال به شما کمک می‌کند بفهمید که آیا شرکت می‌خواهد شما را به خاطر ویژگی‌های کلیدی که دارای آن هستید و می‌خواهید تقویت کنید به‌کار بگیرد یا مهارت‌هایی که شما آن را کم‌اهمیت‌تر می‌دانید. همچنین شما متوجه می‌شوید چقدر چالش‌هایی که آنها برای این موقعیت شغلی در نظر گرفته‌اند با آنچه شما انتظار داشتید منطبق است.


2- چگونه شرکت به پیشرفت من کمک می‌کند؟

مسلما شما فقط به دنبال این نیستید که از قابلیت هایتان استفاده کنید؛ شما می‌خواهید آنها را تقویت کنید و چیز‌های جدید بیاموزید مطمئن شوید قبل از آنکه کار را قبول کنید یک مسیر و سیستم پشتیبانی برای تحقق این مساله در شرکت وجود دارد. این مساله می‌تواند از یک نظام پشتیبانی افزایش قابلیت‌های کارکنان نشأت بگیرد یا اینکه با شکل‌های دیگری از پشتیبانی دیگر مانند طرح‌های مشاوره حرفه‌ای و شغلی. پرسیدن این سوال به مصاحبه‌کننده نشان می‌دهد که شما علاقه‌مند به پیشرفت فردی و رشد، پا به پای شرکت هستید.


3-آیا ممکن است کمی در رابطه با گروهی که من با آنها کار خواهم کرد بگویید؟

این یک سوال عالی برای خطاب قرار دادن شرکت است بدون اینکه صریح در رابطه با «فرهنگ» آن شرکت بپرسید. ممکن است شما با این سوال به جواب متفاوتی از آنچه در بیانیه ماموریت شرکت یا سایت نوشته شده است برسید. این سوال کمک می‌کند بدانید چقدر احساس نزدیکی با شرکت می‌کنید و از نظر روانی یک سوال فوق‌العاده است، چراکه فرض این سوال بر آن است که شما این کار را به‌دست خواهید آورد.


4-معیار و تعریف شما از موفقیت شغلی در این شرکت چیست؟

این سوال یک راه خوب برای نشان دادن آن است که شما به دنبال موفقیت هستید (نه فقط کارمندی که سر ساعت بیاید و برود) همچنین این سوال به شما اطلاعات ارزشمندی در مورد انتظارات از موفقیت شغلی شما و فرهنگ شرکت می‌دهد.


5-آیا شما در توانایی‌های من نکته‌ای می‌بینید که نیاز به تقویت داشته باشد؟

این یک سوال شجاعانه و توفانی است. هرکسی آنقدر با اعتماد به نفس نیست که چنین سوالی را بپرسد. این سوال شما را در جایگاهی متفاوت در رقابت با سایرین قرار می‌دهد. برای مصاحبه‌گر شما یک فرد روشن فکر تلقی می‌شوید و نشان می‌دهد شما مقید به پرکردن خلأ‌ها و کاستی‌های خود هستید. برای شما بدترین اتفاق ممکن آن است که خلأهایی در توانایی‌های شما وجود دارد و شما را از رسیدن و گرفتن کار باز می‌دارد. اما این سوالی بسیار با ارزش است که برای مصاحبه بعدی شما بسیار مفید خواهد بود. در بهترین حالت هم مصاحبه‌گر جوابی ندارد و با کمال شادمانی برای تصدی آن شغل انتخاب می‌شوید.

برخی از مصاحبه شوندگان از این بخش از مصاحبه با طرح سوالاتی در مورد دستمزد، کارانه، ساعت تعطیلی و ساعت کاری و... سرسری رد می‌شوند، اما این فرصتی استثنایی برای مصاحبه شونده است برای گرفتن اطلاعاتی که نیاز دارید بدانید که برای آن کار مناسب هستید یا نه و همچنین نشان می‌دهد که شما تافته‌ای جدا بافته‌اید و نه فقط یک رزومه در خروارها رزومه دیگر.

البته مجبور نیستید که تا پایان مصاحبه منتظر بمانید تا این سوالات را بپرسید. در حقیقت خیلی بهتر (و البته طبیعی تر) است اگر شما این سوالات را در طول مصاحبه بپرسید.برگرفته از : دنیای اقتصاد

 

 

نتیجه گیری (یادداشتی از سردبیر مجله اینترنتی PQMS) :

موارد مطرح شده در این مقاله کاملا صحیح و مورد تایید می باشد. اما اگر بخواهیم حق پرسش را برای مصاحبه شونده محفوظ بدانیم (صرفنظر از مشکلات اقتصادی موجود که متاسفانه بدست آوردن شغل به هر قیمت را اولویت اول مصاحبه شونده ها قرار داده) ، علاوه بر پرسش های ذکر شده در این مقاله ، باید موارد دیگری نیز (به شرح زیر) مورد توجه قرار گرفته و با استفاده از پرسش هایی شفاف گردد :

رویکرد کلی مدیریت ارشد در حوزه کاری مصاحبه شونده : آیا مدیریت ارشد به حوزه کاری مصاحبه شونده واقعا اعتقاد دارد و یا پاره ای الزامات قانونی و الزامات مشتری عامل جذب نیرو در این حوزه است ؟ متاسفانه بسیار مشاهده می شود مدیران ارشد سازمان ها بدون اعتقاد قلبی و تنها به دلایلی که ذکر شد اقدام به جذب نیرو می کنند. طبعا در این شرایط امکانات لازم برای موفقیت و اثربخشی نیروی انسانی جذب شده فراهم نمی شود و در نهایت این همکاری با ترک کار و یا استعفای نیروی انسانی قطع خواهد شد. لذا توصیه می شود افراد مصاحبه شونده با سوال هایی همچون " هدف شما از جذب نیرو در این حوزه چیست ؟ " و یا " از نیرویی که جذب می کنید چه انتظاری دارید؟ " به نیت واقعی کارفرما در جذب نیرو پی ببرند.

 

ساختار سازمان و میزان انطباق با خواست مصاحبه شونده : این بخش می تواند در راستای بخش قبل (رویکرد مدیریت ارشد) مورد ارزیابی قرار گیرد. در خیلی موارد اعتقاد واقعی مدیریت ارشد را از ساختار سازمان می توان متوجه شد. بعنوان مثال پیشبینی نشدن همه واحدهای مورد نیاز در ساختار می تواند حاکی از عدم اعتقاد مدیریت به ساختارمندی سازمان ، نگرش سیستمی ، تقسیم کار و... باشد. همچنین ممکن است واحدهایی در ساختار پیش بینی شده باشند، اما در عمل فردی در این جایگاه ها قرار نگرفته باشد و یا یک نفر در چند جایگاه در حال انجام وظیفه باشد. در چنین شرایطی نمی توان انتظار داشت که کارها بصورت تخصصی انجام شود. متاسفانه مدیریت ها بعلت صرفه جویی در هزینه اغلب به این روش رو می آورند و متوجه ضررهایی که در اثر عدم انجام تخصصی کارها بصورت پنهان به سازمان وارد می شود نیستند. چنانچه انجام کارها بصورت غیرتخصصی با اعتقادات فرد مصاحبه شونده سازگاری نداشته باشد، بهتر است وی قبل از آغاز همکاری با سازمان از آن اطلاع یابد. البته باید توجه داشت که این مورد می بایست به دقت ارزیابی شود و از همان ابتدا نمی توان سریع نتیجه گیری نمود. لذا توصیه می شود افراد مصاحبه شونده در صورت ورود به دوره آزمایشی و قبل از توافق قطعی این مورد را بررسی نمایند. به عبارت بهتر وضعیت ساختار طراحی شده با واقعیت در حال اجرا می بایست به دقت مقایسه شود.

 

شرایط عمومی سازمان در بازار رقابتی : قطعا یکی از مواردی که توجه به آن از سوی فرد مصاحبه شونده ضروری است ، وضعیت سازمان در بازار رقابتی است. به عبارت بهتر فرد مصاحبه شونده باید ارزیابی کند که آیا شرکتی که در حال ورود به آن است ، آینده ای دارد یا خیر ؟ خوشنامی شرکت در بازار ، وضعیت پرداخت به موقع حقوق کارکنان ، وضعیت صنف مورد نظر به لحاظ حمایت های دولتی ، رقبا و سایر موارد از این دست می بایست در این بخش مورد بررسی قرار گیرد.

 

با توجه به موارد ذکر شده در کنار سایر مواردی که در مقاله اصلی مورد اشاره قرار گرفته، ریسک تغییر شغل و ورود به محل جدید را به حداقل رسیده و سنگ بنای رضایت شغلی و رابطه برنده برنده بین کارفرما و کارمند گذاشته خواهد شد. بدیهی است در چنین شرایطی ریزش و گردش نیروی انسانی که  امروزه از عارضه های اغلب سازمان ها است، کاهش خواهد یافت.

 

امیرحسین هاشمیان

سردبیر مجله اینترنتی PQMS

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شما اینجا هستید: خانه کتابخانه الکترونیک مدیریت منابع انسانی سوالاتی متفاوت که بايد هنگام مصاحبه از کارفرما بپرسید (با یادداشتی از سردبیر PQMS)